A PCOS vérvétellel is kimutatható – ne hagyja figyelmen kívül a tüneteket!

Laborvizsgálat

Tudta, hogy Magyarországon akár 650 000 nő is érintett lehet a policisztás ovárium szindrómában, azaz PCOS-ben? Ez az egyik leggyakoribb hormonális eredetű nőgyógyászati probléma, amely gyakran sokáig rejtve marad – miközben számos kellemetlen tünettel és hosszú távú következménnyel járhat.

De mit is jelent pontosan a PCOS, és honnan tudhatja, ha Önt is érinti? Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk, mi az a PCOS, milyen tünetek utalhatnak rá, hogyan diagnosztizálható vérvizsgálattal, és miért fontos a mielőbbi kivizsgálás.

Mi az a PCOS?

A PCOS, vagyis policisztás ovárium szindróma egy hormonális egyensúlyzavar, amely során a petefészkek működése felborul, és gyakran apró ciszták képződnek bennük. A tünetek változatosak, és sokszor más állapotokkal is összetéveszthetők, így nem könnyű időben felismerni a problémát.

A PCOS tünetei közé tartozhatnak:

  • rendszertelen vagy kimaradó menstruáció
  • nehezen kontrollálható testsúlygyarapodás, különösen hastájékon
  • fokozott szőrösödés (arcon, mellkason, hason)
  • pattanásos, zsíros bőr
  • hajritkulás
  • nehezített teherbeesés

Ha ezek közül bármelyiket tapasztalja, érdemes megfontolni a PCOS kivizsgálását – minél előbb, annál jobb.

Miért fontos a laborvizsgálat?

A PCOS diagnózisa nem csak ultrahang alapján történhet – ma már egyszerű vérvizsgálatokkal is pontos képet kaphat a hormonális háttérről. Ez különösen fontos lehet akkor, ha a tünetek még enyhék, vagy ha meddőségi nehézségek, anyagcsere-zavarok állnak fenn.

Laborunkban olyan, szakorvosokkal összeállított PCOS laborvizsgálati csomagot kínálunk, amely célzottan a legfontosabb hormonokra koncentrál. Két érték különösen fontos:

Anti-Müllerian hormon (AMH)

Ez a hormon megmutatja, mennyi petesejt áll még rendelkezésre, és milyen állapotban van a petefészek tartaléka. Normál esetben az AMH-szint az életkor előrehaladtával csökken, PCOS esetén viszont kórosan megemelkedhet. Ez már önmagában is utalhat a betegség fennállására.

Androsztendion

Ez az androgén hormon szintén gyakran megemelkedik PCOS-ben, jelezve, hogy a petefészek túl sok férfi nemi hormont (például tesztoszteront) termel. Ennek következménye lehet a fokozott szőrösödés, a pattanások megjelenése vagy a menstruációs zavar.

A PCOS kezelhető – a kulcs a felismerésben rejlik

Bár a PCOS nem gyógyítható meg véglegesen, életmódbeli változtatásokkal, célzott gyógyszeres kezeléssel és megfelelő hormonális egyensúly helyreállításával jól kezelhető. Minél előbb fény derül a problémára, annál nagyobb az esély arra, hogy a tünetek enyhüljenek, sőt teljesen megszűnjenek – és a gyermekvállalás is megvalósulhasson.

Fontos tudni, hogy a PCOS gyakran inzulinrezisztenciával, pajzsmirigy-alulműködéssel vagy meddőséggel is összefügg. Ezért is kiemelten fontos a komplex, hormonokra is kiterjedő laborvizsgálat.

Laborcsomagjaink szakorvosokkal együttműködve lettek összeállítva, így biztos lehet benne, hogy a legfontosabb értékeket vizsgáljuk. Nincs szükség orvosi beutalóra, az időpontfoglalás gyors és egyszerű, és az eredményeket akár 1 munkanapon belül megkaphatja.

Ne hagyja, hogy a PCOS tünetei irányítsák az életét

Ha úgy érzi, Ön is tapasztalja a PCOS tüneteit – például rendszertelen ciklus, bőrproblémák, hízás vagy teherbeesési nehézségek –, ne halogassa tovább a kivizsgálást. Egy gyors vérvétel segíthet abban, hogy pontos képet kapjon a hormonháztartása állapotáról, és szükség esetén időben megkezdhesse a megfelelő kezelést.

Tegyen meg az első lépést, és foglaljon időpontot vérvételremert a hormonális egyensúly nem luxus, hanem alap.

További hasznos tartalmak a témában

Mikor javasolt a nagyrutin laborvizsgálat elvégzése?

Mikor javasolt a nagyrutin laborvizsgálat elvégzése?

Sokan csak akkor keresnek fel laboratóriumot, amikor már konkrét panaszaik vannak, pedig a nagyrutin laborvizsgálat rendszeres elvégzése egészséges emberek számára is ajánlott. Az általános állapotfelmérés ugyanis segít felfedni a rejtett, még tünetet nem okozó...

A Hashimoto-kór vérvétellel kimutatható?

A Hashimoto-kór vérvétellel kimutatható?

A Hashimoto-kór az egyik leggyakoribb, ugyanakkor sokáig rejtve maradó autoimmun betegség. Lényege, hogy az immunrendszer – hibás működés miatt – a saját pajzsmirigysejtjeit kezdi el támadni. Ez a folyamat fokozatosan alakul ki, és gyakran csak akkor derül rá fény,...