Forradalmi áttörés az Alzheimer-kór korai felismerésében
Az Alzheimer-kór egy olyan progresszív idegrendszeri betegség, amely a leggyakoribb típusú demenciát okozza. Általában idősebb korban jelentkezik és az érintett személy memóriavesztést, kognitív hanyatlást és viselkedési változásokat tapasztal. A betegség fokozatosan romlik, és a legtöbb esetben sajnos végül teljes felügyeletet igényel az érintett személy.
A betegség a világon a 7. leggyakoribb halálok, mely globálisan 55 millió embert érinthet. A jelenlegi becslések szerint 2050-re csak Európában 20 millió ember fog demenciában szenvedni. Magyarországon kb. 200.000 embert érint az Alzheimer-kór, azonban az újonnan diagnosztizált esetek száma évről évre emelkedik és 2050-re akár meg is duplázódhat.
Az Alzheimer-kór pontos oka nem teljesen ismert, de a tudósok úgy vélik, hogy genetikai, környezeti és életmódbeli tényezők egyaránt szerepet játszhatnak a betegség kialakulásában, melyek az úgynevezett β-amyloid plakkok képződését indítják el. Ezen plakkok pedig a neuronok (idegsejtek) károsodásához és pusztulásához vezetnek az agyban, kiváltva az idegrendszeri, viselkedési és kognitív hanyatlást.
A jelenlegi orvosi gyakorlatban nincs gyógymód az Alzheimer-kórra, de néhány gyógyszer és kezelési forma segíthet enyhíteni a tüneteket, késleltetni a betegség előrehaladását és javítani az érintettek életminőségét. Az egyetlen megoldás a tünetek elkerülésére vagy késleltetésére a megelőzés, amely az időben történt diagnózis felállításával és az életmód megváltoztatásával biztosítható.
Hosszú éveken keresztül csak képalkotó eljárással volt lehetőség az Alzheimer-kór diagnosztizálásra, mely csak az előre haladott állapot kimutatásában segít. A másik diagnosztikai lehetőség az gerincvízvétel (lumbalpunkció), amely egy invazív, fájdalmas és veszélyes beavatkozás. Emiatt sok, tüneteket mutató személy nem él a vizsgálat lehetőségével.
A kutatók régóta dolgoztak egy olyan eljárás kifejlesztésén, mellyel nagy hatékonysággal lehet kockázatot becsülni az Alzheimer-kór megjelenésére.
Erre kínál megoldást egyedülálló módon a PeopleBio által kifejlesztett vizsgálati módszer, mely jelenleg Közép-Kelet-Európában kizárólag csak Magyarországon érhető el.
A vizsgálat egy jól ismert, régóta alkalmazott módszeren alapszik, de kivitelezése, az eredmények értelmezése mégis nagy szaktudást, tapasztalatot és precizitást igényel. A ProLabor Kft. közel 30 éves laboratóriumi diagnosztikai múltjával biztosítja a szakmailag elvárt minőségű eredmények kiadását. A vizsgálat bevezetése előtt tanulmányokat végeztünk neurológus szakorvosokkal együtt, így pontosan látjuk a vizsgálat lehetőségeit és korlátait. Ennek köszönhetően számos információval rendelkezünk, melyekkel segítjük a pácienseinket. A lelet értelmezéséhez pontos leírást és telefonos konzultációs lehetőséget biztosítunk. Laboratóriumunkkal együttműködő neurológus szakorvosok pedig segítséget nyújtanak pácienseinknek megfelelő terápiás kezelés és életmód változtatás felállításában.
Az AlzOn+ vizsgálat előnyei
Egyszerűen és gyorsan, vérből lehet meghatározni az ún. oligomerizált β-amyloid fehérjék mennyiségét, mellyel becsülhető az Alzheimer betegség megjelenésének kockázata. A teszt akár a tünetek megjelenése előtt 15 évvel is jelezheti az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét. Az már ismert tény, hogy tünetmentes és korai stádiumban életmód változtatással, a meglévő alapbetegségek megfelelő kezelésével, a szedett gyógyszerek felülvizsgálatával a tünetek/ a súlyos tünetek kialakulása elkerülhető lehet.
Ez hatalmas előnyt ad a páciensnek arra, hogy időben értesül az esetleges veszélyről.
Van idő az életmód váltásra, hogy megelőzze a tüneteinek kialakulását, más szóval kezelje magát.
A vérvizsgálat további előnyei:
- A lumbal punkció, mint diagnosztikai eszköz csak intézetben, szakorvos által indokolt esetben végezhető. A gerincvíz vizsgálatot nem használhatjuk “szűrésre”.
- Kevésbé invazív és fájdalmas az egyszerű vénás vérvétel.
- A vérvétel sokkal olcsóbb és kevésbé megterhelő a személynek, mint a képalkotó eljárások (PET, MRI, CT).
- Az oligomerizált β-amyloid fehérje mennyiségi meghatározása korai felismerést tesz lehetővé (tünetek megjelenése előtt akár 15 évvel is).
- Lehetővé teszi és elég időt ad a terápiás beavatkozásra a tünetek kialakulása, súlyosbodása előtt.
A vérből végzett vizsgálat azonban kizárólag a betegség patológiai jelét méri, nem tükrözi az idegrendszeri és kognitív hanyatlás mértékét. Teljes diagnózis felállítása csak alapos neurológiai kivizsgálás után történhet.
Kinek javasolt a szűrővizsgálat?
A szűrővizsgálat elsősorban a 40 év felettiek számára javasolt.
Javasolt a vizsgálat azon személyeknek:
- Akik úgy érzik nehézségeik vannak a mindennapi feladatok ellátásában,
- Elfelejtenek fontos családi, vagy munkahelyi eseményeket.
- Családtagok és családi helyzetek felismerése zavart szenved.
- Szótalálási nehézségeik vannak.
- Nehezen tájékozódnak, gyakori az eltévedés a közlekedés során.
- Egyre nehezebben tanulnak és értenek meg új dolgokat.
- Megváltozott a viselkedésük.
Milyen eredmények várhatók?
A vizsgálat során az oligomerizált β-amyloid fehérje mennyiségi meghatározása történik, mely alapján 3 kockázati csoport állítható fel:
- Alacsony kockázat: Ebben az esetben a vérből kinyert plazmában kis mennyiségben van jelen oligomerizált β-amyloid fehérje. Ilyenkor a vizsgálat ismétlése 40 éves kor felett 2-3 évente javasolt, illetve tünetek jelentkezése esetén haladéktalanul.
- Közepes kockázat: Ebben az esetben a vérből kinyert plazmában magasabb az oligomerizált β-amyloid fehérje szintje. A tünetek kialakulásának megelőzése céljából fontos a tartós életmódváltás, a háttér betegségek kivizsgálása és kezelése. Ezt követően az Alzheimer-kór vérből történő szűrővizsgálatának ismételt elvégzése 1 év múlva javasolt.
- Magas kockázat: Ebben az esetben a vérből kinyert plazmában nagy mennyiségben található oligomerizált β-amyloid fehérje.Fokozottan fennáll a lehetősége annak, hogy az Alzheimer-kór kialakul. Mindenképpen neurológiai szakorvosi kivizsgálás szükséges a diagnózis teljeskörű felállításához. Megfelelő kezelés esetében a tünetek kialakulása megelőzhető! A magas kockázati érték nem jelenti önmagában az Alzheimer-kór és egyéb demens betegségek meglétét.
Hogyan csökkenthetjük az esélyét az Alzheimer-kórnak? A WHO 2019-es ajánlása alapján a következők segíthetnek abban, hogy elkerülhető legyen a betegség kialakulása és a súlyos tünetek megjelenése:
- Rendszeres testmozgás: naponta 30 perc intenzív testmozgás.
- Dohányzás elkerülése: a dohányzóknál 1,5-szer nagyobb eséllyel alakul ki Alzheimer-kór, mint a nem dohányzóknál.
- Helyes, változatos táplálkozás: napi 400g zöldség és gyümölcs fogyasztása. Alacsony zsír és szénhidrát tartalmú élelmiszerek fogyasztása. A magas sótartalmú élelmiszerek fogyasztásának kerülése.
- Alkohol tartalmú italok fogyasztásának kerülése: a rendszeres alkoholfogyasztás 1,7-szeresére növeli az esélyét az Alzheimer-kór kialakulásának.
- Elhízás esetén a testsúly csökkentése.
- Magas vérnyomás megfelelő terápiás kezelése.
- Cukorbetegség, inzulinrezisztencia megfelelő terápiás és életmódbeli kezelése.
- Pajzsmirigy betegség megfelelő terápiás kezelése.
- Agyi tevékenységet igénylő feladatok és játékok kivitelezése.
- Szociális tevékenységek, rendszer kommunikáció másokkal.
Mi befolyásolhatja a teszt eredményét?
- Mint minden vérvizsgálat esetében, ennél a szűrővizsgálatnál is több életmódbeli tényező (dohányzás, alkohol fogyasztás, stressz) és betegség (gyulladás, fertőző betegség stb.) is befolyással lehet a teszt eredményre.
- A pontos kiértékelés miatt a vérvételt megelőzően érdemes kerülni a dohányzást, az alkohol és koffein tartalmú szerek fogyasztását, illetve nem javasolt a vérvétel akut betegség ideje alatt.
- Fontos megjegyezni, hogy a szedett gyógyszerek, étrendkiegészítők, vitaminok befolyásoló hatását a β-amyloid fehérje mennyiségére és a vizsgálati módszerre vonatkozóan nem vizsgálták.
- Több gyógyszer is elérhető a demens betegségek, így az Alzheimer-kór kezelésére is, melyek hatására jelentősen csökkenhet a β-amyloid fehérje mennyisége.
- A kapott eredmény teljeskörű és személyre szabott értelmezése csak szakorvosi konzultáció mellett lehetséges!
Hogyan készüljön a vérvételre?
- A vérvételhez nem szükséges teljes éhgyomorra érkeznie, de a vérvételt megelőző 4-6 órában lehetőség szerint ne étkezzen.
- A vérvétel előtt nyugodtan igyon megfelelő mennyiségű vizet.
- A vérvételt megelőzően kerülje a dohányzást, az alkohol és koffein tartalmú italok, élelmiszerek fogyasztását.
- Kerülje a vérvételt megelőzően a megerőltető fizikai- és sporttevékenységeket.
Lelet kiadási határidő: 21 munkanap
Érdeklődni és időpontot foglalni munkanapokon 8:00 és 12:00 óra között a 06 30 955 6644 telefonszámon vagy az alzheimer@plabor.hu e-mail címen lehetséges.