A különböző gyomor és bélrendszeri elváltozások hasonló tünetekkel járhatnak, és a kezelésükben is vannak átfedések, de a siker érdekében pontos diagnózisra, a pontos diagnózishoz pedig vérvizsgálatra van szükség.>>>
Mit mutatnak ki a gyomor és bélrendszeri problémák esetén végzett laborvizsgálatok?
A gyomor és bélrendszeri problémák vérvizsgálatokkal igazolhatóak. A vértesztek ugyanis kimutatják bizonyos anyagok szintjét a vérben. Az eredményektől függően olyan emésztési problémákra derülhet fény, mint például a cöliákia (súlyos glutén- vagy lisztérzékenység), a gyulladásos bélbetegségek (Crohn-betegség vagy fekélyes vastagbélgyulladás), a gyomorfekély, a gyomorrák és a különböző ételallergiák.
A vér és a vérfaktorok elemzése során akár perceken belül meglehetnek az eredmények, de vannak olyan adatok is, amelyek szakmailag pontos megállapításához több időre van szükség.
Beszédes vérvizsgálati eredmények
Cöliákia esetén bizonyos antitestek normálnál magasabb szintje (tTG IgA, tTG IgG) mutatható ki a vérből. Ezek az antitestek azért kerülnek a véráramba, mert a szervezet rosszul, azaz ellenségként azonosítja a glutént, és antitesteket termel ellene.
A gyulladásos bélbetegség megnövekedett fehérvérsejtszámmal jár, ami gyulladásra utalhat, emellett a diagnózis felállításában segíthet a vese-, májfunkció, teljes vérkép, süllyedés, CRP értékek meghatározása vérből. A vérvizsgálatok mellett a székletből kimutatható calprotectin vagy laktoferrin szintek meghatározása is segítheti orvosát.
A Helicobacter pylori fertőzés gyomorfekélyt jelez, és nagyobb kockázatot a gyomorrák kialakulására. Diagnosztikáját a vérvizsgálat (H. pylori antitest kimutatás) mellett, szintén érdemes kiegészíteni a székletből történő H. pylori antigén kimutatásával.
A gyomorrák és a vérszegénység csökkent fehérvérsejtszámmal határozható meg, amit teljes vérkép teszttel lehet kimutatni. Daganatos betegségek gyanúja esetén bizonyos tumormarkerek is informatívak lehetnek. Vérszegénység esetén pedig a vasháztartásban szerepet játszó paraméterek ellenőrzése is fontos.
A különböző ételallergiák kimutatására szolgáló vizsgálatok pedig az IgE antitestek jelenlétét vizsgálják, amelyek akkor keletkeznek, ha az élelmiszert az immunrendszer tévesen, fenyegetésként azonosítja. Az allergia vizsgálatok nem összetévesztendőek az ételintolerancia vizsgálatokkal (IgG antitestek), melyek habár legtöbb esetben emésztőrendszeri problémákat okoznak, nem veszélyeztetik az életet.
Milyen előkészületekre van szükség a gyomor és bélrendszeri tesztek előtt?
Egyes vérvizsgálatok speciális előkészületeket igényelhetnek, például koplalást, vagy bizonyos gyógyszerek szedésének abbahagyását. A szükséges előkészületekről a kezelőorvos és a tesztet végző labor adhat előzetes tájékoztatást.
Ha nincs szükség böjtölésre, akkor is igyon sok vizet a vérvétel előtt, és kövesse a szokásos étrendet.
A vérvétel ebben az esetben is egy gyors és egyszerű eljárás, melynek során a kar megfelelő pontján elhelyezkedő vénából vesszük le a vizsgálatok elvégzéséhez szükséges mennyiségű vért.
Széklet mintából történő vizsgálatok előtt feltétlenül konzultáljon kezelőorvosával, valamint a vizsgálatot végző laboratóriummal.
Fontos megjegyezni, hogy a biztos kórkép felállításához a vér- és székletvizsgálatok mellett egyéb kiegészítő vizsgálatokra, illetve képalkotó eljárásokra is szükség lehet!
Ismerje meg a gyomor és bélrendszere állapotát kényelmesen, előre egyeztetett időpontban, a ProLabor Kft. egyik laborjában. Itt foglalhat időpontot.>>>