Melyek a kutyaszőr-allergia tünetei?

Allergiavizsgálat

A kutyaszőr-allergia tünetei nagyon különbözőek lehetnek, és gyakran hasonlítanak más allergiás reakciókhoz. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb tüneteket, tévhiteket, és a diagnózis lehetőségeit, hogy segítsünk könnyebben eligazodni ebben a gyakori, de sokszor elhanyagolt problémában.

Ezek a kutyaszőr-allergia tünetei

A légúti tünetek közé tartozik az orrdugulás, orrfolyás, tüsszögés és köhögés, valamint a szemek vörössége, viszketése és könnyezése. Emellett a szem körüli viszketés és a szemhéjak duzzanata is gyakori jelenség.

A légzőszervi tünetek, mint a légszomj, asztmás rohamok vagy zihálás, különösen azoknál jelentkezhetnek, akik már rendelkeznek asztmával vagy egyéb légúti problémákkal.

A kutyaszőr-allergia bőrön is okozhat reakciókat, mint például viszketést, kiütéseket, csalánkiütést vagy ekcémát. Sok esetben ezek a bőrtüntek kutyával való érintkezést követően szinte rögtön jelentkeznek.

A leggyakoribb kutyaszőr-allergia tévhit: “a hipoallergén kutyákra nem lehetünk allergiások”

A „hipoallergén” kifejezés azt jelenti, hogy ezek a kutyák kevesebb allergént termelnek, mint más fajták, de nem zárja ki teljesen az allergén jelenlétét.

A kutyaszőr-allergia ugyanis nem feltétlenül a kutya szőrére, hanem inkább annak nyálára, vizeletére és hámsejtjeire vezethető vissza, amelyek a szőrszálakra tapadhatnak. Ez azt jelenti, hogy még ha egy kutya kevesebb szőrt is hullat, akkor is termelhet allergéneket más módon.

Az allergiás reakciók attól is függhetnek, hogy valaki milyen mértékben van kitéve a kutya szőrének és más allergén anyagoknak. Előfordulhat az is, hogy valaki csak egy bizonyos fajta kutya által termelt allergénekre érzékenyebb, még akkor is, ha az a fajta általánosan kevesebb allergént termel.

Még ha a kutya kevesebb allergént is termel, ezek az allergének idővel felhalmozódhatnak a környezetben, például a bútorokon, szőnyegeken és ágyneműkön, amelyek szintén növelhetik az allergiás reakciók valószínűségét. Emellett a kutya ápolásának gyakorisága és módja is befolyásolhatja az allergének mennyiségét a környezetben. A rendszeres fürdetés és a szőr ápolása csökkentheti az allergének számát.

Előfordulhat továbbá az is, hogy az allergiás tüneteket más allergének okozzák, például pollen, poratkák vagy penészgombák, amelyeket a kutya a szőrén hordozhat be a lakásba.

Amennyiben kutyaszőr-allergia tüneteit tapasztalja, forduljon allergológus szakorvoshoz, és kérjen vérből végezhető allergiavizsgálatot!

Milyen módszerrel történik laborunkban a kutyaszőr-allergia vizsgálata?

Laborunkban vérből végzett allergiavizsgálat segítségével mutatjuk ki a kutyaszőr-allergia meglétét. Ezzel a módszerrel az adott allergénekkel szemben termelődő specifikus IgE ellenanyagok jelenlétét és mennyiségét vizsgáljuk. Amikor ugyanis az immunrendszer kapcsolatba kerül egy allergénnel, IgE antitesteket kezd termelni. Ez a típusú allergia-vérvizsgálat pedig ezen antitestek mennyiségéről ad tájékoztatást. Abban az esetben, ha a teljes IgE-szint a normál értéknél magasabb, akkor nagy a valószínűsége annak, hogy kialakulhatott Önnél kutyaszőr-allergia.

Kutyaszőr-allergia vizsgálata vérből. A Prolabor munkatársa egy automata előtt áll, és előkészíti az eszközt, hogy elvégezze a szükséges vizsgálatot.

Hogyan történik laborunkban a kutyaszőr-allergia vizsgálat?

Első lépésként kérjen időpontot – akár beutaló nélkül – vérvételre! Az időpontfoglaló rendszerünknek köszönhetően várakozás nélkül, akár már a mai napon igénybe veheti a kutyaszőr-allergia vizsgálatunkat. A megbeszélt időpontban pedig tapasztalt és magasan képzett, empatikus szakembereink fájdalommentesen, mindössze néhány perc alatt leveszik a megfelelő mennyiségű vérmintát.

Szakértő kollégáink ezután elvégzik a szükséges teszteket, majd 3-5 munkanapon belül a megadott email címre elküldjük Önnek az allergiavizsgálat eredményét, amely választ ad arra, hogy mely allergének, illetve azok mely összetevői váltanak ki allergiás reakciót Önnél. Ezt követően, ha Önnek bármilyen kérdése merülne fel, bátran hívhat minket.

Fontos továbbá, hogy a vizsgálat során nem 1, hanem 140 különböző paramétert is tudunk mérni egyszerre. Laborunkban olyan allergéneket is vizsgálunk, amelyeket máshol nem talál. Csomagjaink összeállításánál az volt az irányadó, hogy tartalmazzák a leggyakoribb allergéneket, például a leginkább allergizáló élelmiszereket, mint a mogyoró, kagyló és tojás, illetve amiket máshol nem talál meg: eper, gomba, dió, fahéj, zöldborsó, feketebors és kávé. Az inhalatív panelünkben szintén olyan, máshol nem található allergének vannak, mint a parlagfű mix, csalán, akácfa, eperfa, kőrisfa, hársfa, réti ecsetpázsit és repce. Az allergiavizsgálatunkról bővebben itt tud olvasni.

További hasznos tartalmak a témában

Az Alzheimer-kór 7 jele, amiről tudnia kell

Az Alzheimer-kór 7 jele, amiről tudnia kell

Ha Ön is aggódik szülei, nagyszülei miatt, akkor ez a cikk Önnek szól. Mindannyiunk számára nehéz szembesülni azzal, ha idős szeretteinknél változásokat tapasztalunk. Hol húzódik a határ a természetes öregedés és egy komolyabb probléma, például az Alzheimer-kór...