Mennyivel a tünetek megjelenése után érdemes az allergiateszt elvégeztetése?

Allergiavizsgálat

Az allergiateszt optimális időpontja mindig attól függ, mikor jelentkeznek a tünetek, valamint milyen típusú és mennyire súlyos allergiás reakciók jelentkeznek. Ebből a cikkből pedig megtudhatja, hogy milyen irányelvek segíthetnek meghatározni a legjobb időpontot az allergiateszt elvégzésére.

Akut allergiás reakciók esetén

Azonnali súlyos allergiás reakciók esetén sürgősen orvoshoz kell fordulni. Ezekben az esetekben a gyors orvosi ellátás és a tünetek kezelése elsőbbséget élvez az allergiavizsgálattal szemben! Magát az allergiatesztet pedig a tünetek megjelenése után 4-6 hét múlva célszerű elvégezni. Ennek legfőbb oka az, hogy az allergiás reakciók hatása, például a vérben lévő IgE szintjének emelkedése, nem azonnal, hanem 4-6 hét múlva mutatható ki vérteszttel. Emellett a kezelés során esetlegesen kapott gyógyszerek is befolyásolhatják az allergiateszt eredményét.

Krónikus allergiás tünetek esetén

Ha az allergiás reakciók hosszabb ideje, ismétlődően és krónikus módon jelentkeznek, például folyamatos orrdugulás, ekcéma vagy asztma formájában, akkor nem szükséges azonnal vérvizsgálatot végeztetni a tünetek megjelenése után. Érdemes legalább 2-4 hetet várni, hogy a vérvizsgálat valóban tükrözze a folyamatos allergiás reakciókat, és ne csak egy rövid ideig tartó, akut állapotot. Abban az esetben, ha túl hamar végeztetjük el, az allergiateszt nem biztos, hogy mutatja az igazi allergiás folyamatot, amit a tünetek hátterében keresünk. Érdemes ebben az esetben is orvoshoz fordulni, aki tudni fogja, hogy mikor a legmegfelelőbb elvégezni a vérvizsgálatot.

Allergiateszt előtt a Prolabor munkatársa fog a kezében egy vérmintát.

Diagnózis megerősítése

Abban az esetben, ha már megvan a gyanú, hogy allergia állhat a tünetek háttérben, de még nem történt allergiateszt, az orvos által javasolt időpontban történő vizsgálat a legjobb. Ilyen esetekben bárminemű késleltetés nem javasolt, hiszen a kezelés időbeni megkezdése fontos az allergiás tünetek enyhítése és a szövődmények elkerülése érdekében.

Mikor nem ajánlott allergiatesztet végeztetni?

Az allergénnel való érintkezés után közvetlenül, miután reakciót váltott ki egy étel vagy egy pollen, az allergiateszt félrevezethető lehet, mert az IgE szint nem biztos, hogy azonnal emelkedni fog. Emellett a vérteszt nem biztos, hogy azonnali információt ad akkor, ha nincs komoly reakció, és nem jelentkeznek erős tünetek.
Összefoglalva tehát, ha az allergiás reakciók hevesen és hirtelen jelentkeznek, akkor 4–6 héttel a tünetek megjelenése után javasolt a specifikus IgE teszt elvégzése. Amennyiben tünetek hosszabb ideje, ismétlődően és krónikus módon jelentkeznek, akkor 2-4 hét várakozás után célszerű az allergiateszt, hogy az antitestek szintje stabil legyen, és a vérvizsgálat megbízható eredményeket adjon.

Teljes körű allergiateszt vérből, beutaló és várakozás nélkül!

Tudja meg gyorsan és egyszerűen a pontos okát annak, hogy miért érzi magát kellemetlenül étkezés után, vagy hogy miért tüsszög az év bizonyos szakaszaiban! Nálunk lehetősége van étel- és légúti allergia együttes tesztelésére is. Olyan allergéneket is vizsgálunk, amiket máshol nem talá,l és akár 140 különböző paramétert tudunk mérni egyszerre.
Amennyiben pedig bizonytalan, hogy mely ételallergia-vizsgálat a legmegfelelőbb Önnek, kérje laborunk segítségét! A felesleges vizsgálatok elkerülése érdekében ingyenes telefonos konzultációra is van lehetősége, amely során segítünk a megfelelő allergiateszt kiválasztásában.

A vizsgálatról bővebben itt olvashat.

Az allergiateszt pontos eredményei segíthetnek az allergén azonosításában, és a megfelelő kezelési lehetőségek kiválasztásában.

További hasznos tartalmak a témában

Az Alzheimer-kór 7 jele, amiről tudnia kell

Az Alzheimer-kór 7 jele, amiről tudnia kell

Ha Ön is aggódik szülei, nagyszülei miatt, akkor ez a cikk Önnek szól. Mindannyiunk számára nehéz szembesülni azzal, ha idős szeretteinknél változásokat tapasztalunk. Hol húzódik a határ a természetes öregedés és egy komolyabb probléma, például az Alzheimer-kór...