Rosszindulatú daganatok diagnosztikája: tumormarker vizsgálatok
Dohányzik, vagy rendszeresen visszatérő gyulladásos betegsége van? Esetleg előfordult már a családjában daganatos megbetegedés, vagy szokatlan tünetei, panaszai vannak, melyek akár rosszindulatú daganatos megbetegedésre is utalhatnak?
Ez esetben érdemes mielőbb a daganatos elváltozásra utaló rizikófaktorok kiszűrésére irányuló, speciális tumormarker vérvizsgálatot végeztetni.
Egy vérvizsgálati eredmény alapján a kezelőorvos nem fog pontos diagnózist felállítani, de az eredmény támpontot nyújthat az orvosok számára a további lépéseket illetően, illetve segíti a már diagnosztizált és kezelt daganatos megbetegedések terápiájának követését és ellenőrzését.
A rosszindulatú daganatok diagnosztikája minden esetben a beteg kórtörténetének, családi anamnézisének, különböző élettani rizikófaktorainak és az egyéb szűrővizsgálatoknak, illetve leleteknek az együttes kiértékelése során állítható fel.
A ProLabor Kft. korszerű laborjaiban minden adott a tumormarker rizikófaktorok szakmailag megbízható kiszűrésére.
A rosszindulatú daganatok vezető haláloknak számítanak az Európai Unióban
Tudományosan igazolt tény, hogy a rákos megbetegedések 4%-a megelőzhető lenne, ennek ellenére a rosszindulatú daganatos megbetegedések – a szív- és érrendszeri betegségek után – a második leggyakoribb halálozási oknak számítanak az európai uniós tagállamokban.
Az Európai Unióban évente 2,6 millió embert diagnosztizálnak rákkal, és további 1,2 millióan halnak bele valamilyen rákos megbetegedésbe. A világ összes daganatos megbetegedésének egynegyede európai uniós lakost érint. Ez a szám még ijesztőbb, ha azt is figyelembe vesszük, hogy az Európai Unió lakossága a bolygónk össznépességének mindössze egytizedét teszi ki.
Ezért is különösen fontos az egészséges életmód és a rendszeres szűrővizsgálat.
Mit vizsgálunk a laboratóriumi tesztekkel?
A vérben található anyagok összetett információkat tartalmaznak, amelyek között több daganatos megbetegedésre utaló jel is lehet.
A nők esetében a petefészekrákra és az emlőrákra, a férfiaknál elsősorban a hererákra, és nemtől függetlenül akár a melanoma jelenlétére, hasnyálmirigy-, tüdő-, pajzsmirigy-, máj-, vastagbél-, illetve végbélrákra utaló tumormarkereket keresünk a vizsgálatok során.
A rákos megbetegedés számos tünetet okozhat, melyek a daganat helyétől függően változnak. Egyes daganatok hajlamosak az áttétképzésre, más esetben pedig akár szinte teljesen észrevétlenül megy végbe a sejtburjánzás.
A pontos diagnózishoz szövettani vizsgálatra, laboratóriumi eredményekre és klinikai megfigyelésre is szükség van.
A rosszindulatú (malignus) daganatok kezelés nélkül halálhoz vezetnek, de sok közülük gyógyítható, ezért kulcsszerepe van a korai felismerésnek, amihez időben elvégzett szűrővizsgálatokra is szükség van.
A rosszindulatú daganatos elváltozások kockázati tényezői
Többféle ráktípust különböztetünk meg a jó- és a rosszindulatú daganatok között. A malignus daganatok jellemző tulajdonsága, hogy sejtosztódással, sejtburjánzással járó szöveti változást és DNS-hibákat, genetikai mutációkat idéznek elő. A betegségre való hajlamot növelheti a genetikai öröklődés, de bizonyos életmódbeli, illetve külső hatások is szerepet játszhatnak a tumor kialakulásában.
Kockázati tényező lehet:
- dohányzás
- azbeszt belégzése
- különböző növényvédő szerek belégzése
- légszennyezettség
- egyes vírusok (pl. HPV)
- rendszeres és nagymértékű alkoholfogyasztás
A megelőzés érdekében érdemes kerülni a dohányzást, a mozgásszegény életmódot, a helytelen táplálkozást, a fokozott alkoholfogyasztást, fontos odafigyelni a testsúlyra, és évente ajánlott részt venni egy teljes körű tumormarker szűrővizsgálaton.
A ProLabor Kft. laborjaiban Ön kényelmesen végeztetheti el a szükséges laboratóriumi vizsgálatokat.
Szolgáltatásaink jelenleg Budapesten, Debrecenben, Egerben, Hajdúszoboszlón, Karcagon, Kisújszálláson, Tiszafüreden és ezek vonzáskörzetében érhetőek el. Itt kérhet időpontot.>>>